5 دبستانی

وبلاگی برای تمام کودکان

.

صفحات جانبی

تبلیغات

 ارتباط با مهدکودک

ورود به مهدکودک مرحله بحرانی در رشد و تکامل کودک

آماده کردن کودکان برای ورود به مهد تنها مشکل و دردسر والدین نیست. برای یک ورود موفق خانواده، سیستم آموزشی مهد،‌ معلم و جامعه همگی مسئول هستند. کودک ممکن است بعد از پشت سر گذاشتن تابستان برای ورود به مهد اضطراب داشته باشد. یا شایعات زیادی درباره معلمین شنیده باشد. درباره برنامه های مهد اطلاع کافی نداشته باشد. و شما نیز در این زمینه ها نگران هستید و می خواهید بدانید معلم او کیست با چه کسی همکلاس است و اینکه می خواهید بدانید چطور میتوانید به بهترین شیوه کودکتان را برای پذیرش تغییر و تحولات آماده کنید. اضطراب و نگرانی بچه ها را بپذیرید و او را به صحبت در آن زمینه ها تشویق کنید. آماده گوش کردن باشید. روی رشد جسمی فرزندتان توجه داشته باشید. هم کلاسیها و هم سرویسهای او را بشناسید. بچه ها در مهد چیزهای زیادی را از طریق مکاشفه و تصمیم گیری یاد می گیرند. عقاید و احساساتشان را بیان می کنند. برای یکدیگر داستان تعریف کرده و به داستانهای یکدیگر گوش می دهند. مفاهیم ریاضی را از طریق ساختن و ترکیب کردن ( خانه سازی و ... ) یاد می گیرند و ...

 

همکاری تـــوأم والدین و مـــربیان مهد

بچه ها باید در مهد احساس امنیت کنند. برای بیشتر بچه ها ورود به مهد بمنزله رویارویی با مسائل مختلفی چون، رفت و آمد، مربیان و دوستان جدید، وضعیت ساختمانی مهد و رویارویی با پزشک و پرستار مهد، مدیر و منشی و سرایدار مهد میباشد. همکاری و مشارکت بین والدین و مربیان در پذیرفتن این تغییر و تحولات در کودک بسیار حائز اهمیت است.

 

سئــــوال از مـــــربیان

  • چگونه میتوانم فرزندم را برای ورود به مهد آماده کنم ؟
  • فرزندم روزش را چگونه می گذراند ؟
  • آیا به بچه ها فرصتی برای انتخاب فعالیتهایشان داده می شود ؟
  • آیا مهارت خواندن را یاد می گیرند ؟

 

راهکارها برای والدین جهت ورود راحت تر کــودک به مهد

در ورود به مهد بچه ها با هم اختلافات زیادی دارند. بعضی اجتماعیتر و بعضی خجالتیترند. بعضی جثه بزرگتری دارند. بعضی میتوانند بخوانند و اسمشان را بنویسند و بعضی نمی توانند و ... یک راهکار جهت ورود آسانتر بچه به مهد این است که قبل از شروع کلاسیک مهد بهمراه کودک بازدیدی از مهد و قسمتهای مختلف آن داشته باشیم و با برنامه های مهد آشنایش کنیم.

 

بچه ها برای ورود به مهد آماده هستند اگر بتوانند :

۱- براحتی از والدینشان جدا شوند.

۲- بخوبی با دیگر بچه ها بازی کرده و بهم احترام بگذارند.

۳- به تنهایی حمام بروند.

۴- قوانین و دستورهای ساده را دنبال کنند.

۵- بدون کمک معلم بتواند مشکلات ساده ای را که بین او و همکلاسهایش پیش می آید حل کند.

۶- بطور مستقل کارکند حداقل برای ۵ دقیقه.

۷- بنشیند و به داستان گوش کند حداقل برای ۱۰ دقیقه.

۸- جمله های کامل را در صحبت کردن بکار برد. راجع به کارهایی که می توانید با فرزندتان تقسیم کنید ( که این کارها در ورود کودک به مهد مؤثرند ).

۹- با هم آشپزی کنید و اندازه مواد لازم را یاد بگیرید.

۱۰- روی تقویم برای هر روز که می گذرد علامت بگذارید.

۱۱- پیچ و مهره را از درون جعبه ابزار جدا کنید.

۱۲- ده لغت با پسوند یکسان بگویید.

 

والدین و مربیان باید برای ورود موفق کودکان به مهد با هم مشارکت و همکاری داشته باشند. مهم است که در روزهای اول ورود کودک به مهد، شما در دسترس باشید. به آمدنتان به خانه توجه کنید برای فرزندتان وقت بگذارید، تاریخهای مهم را یادداشت کنید و ... خیلی از بچه ها بعد از مهد به محل کار والدینشان می روند ما باید به کودک این اجازه را بدهیم که ما را نیز به مهد ببرند و از نزدیک با کارها و فعالیتهایشان آشنا شویم. کودکان از قدرت سازگاری بالایی برخوردارند و با انتظارات و روال جدید سازش پیدا خواهند کرد. این موفقیت در سازش، اعتماد و اطمینان تازه ای را در او بوجود آورده و یک تصویر مثبت نسبت به خود را در او ایجاد می کند. خیلی مهم است برای والدین و مربیان که بدانند چه موقع و چگونه با هم همکاری کنند. ارتباط خوب و مناسب بین ما و مربیان چه در مهد و چه بعد از مهد برای موفقیت کودک حتی در مراحل بعدی نیز ضروری و مؤثر است.


مطالب بیشتر در باره کودکان پیش دبستانی را اینجا مطالعه کنید:: حقوق تمامی مطالب این سایت محفوظ است

طراح: سایت ستاپ
Related Posts
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic