5 دبستانی

وبلاگی برای تمام کودکان

.

صفحات جانبی

تبلیغات

تعیین «تكلیف خانه»، ‌یا «
مشق شب» پاسخ‌گوی نیازهای گوناگون آموزشی است و می‌تواند به عنوان یك روش و دیسپلین عادت به مطالعه ایجاد كرده، درك مطالب درسی را در كلاس آسان كند و كارهای انجام شده در مدرسه را تكمیل و تقویت كند.

علاوه بر آن باعث به وجود آمدن ابتكار استقلال و مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان می‌شود و محیط مدرسه و خانه را به هم نزدیك می‌كند.


تكلیف و مشق شب چیست؟

تكلیف خانه به عنوان كار و وظیفه خارج از كلاس و ادامه تكمیل كار كلاسی برای دانش‌آموز تعریف شده است سه نوع تكلیف داریم تمرین، آماده‌سازی و ادامه و تكمیل تكالیف. تمرین یادگیری مهارت‌های تازه آموخته را تقویت می‌كند. به عنوان مثال به دانش‌آموزانی كه روش جدیدی در حل مسئله ریاضی را آموخته‌اند باید مسائلی به عنوان نمونه داده شود تا آنها را خودشان حل كنند تكالیف آماده‌سازی به دانش‌آموزان كمك می‌كند تا برای فعالیت‌هایی كه در كلاس انجام می‌شود آماده شوند به عنوان مثال وقتی دانش‌آموزان درباره موضوعی كه قرار است بعدا در كلاس مطرح شود پژوهشی انجام دهند.www.5dabestani.mihanblog.com

تكالیف تكمیلی اغلب پروژه‌های ادامه‌دار طولانی مدت هستند كه به موازات كار كلاسی پیش می‌روند. دانش‌آموزان باید از آموخته‌های متفاوت برای انجام چنین تكالیفی استفاده كنند مانند پروژه‌های نمایشگاهی، پژوهشی و مقاله‌های آخر ترم.

چرا تكلیف خانه مهم است؟

از دهه گذشته پژوهش درباره رابطه بین تكلیف خانه و موفقیت دانش‌آموزان آغاز شده است و وزنه را به نفع تكلیف خانه سنگین كرده است با وجود این كه نتایج این پژوهش‌ها نشان دهنده این نیست كه تكلیف خانه صددرصد موفقیت آكادمیك و علمی دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد، اما بسیاری از معلمان و والدین معتقدند تكلیف خانه ابتكار و مسئولیت‌پذیری را برای دانش‌آموز به ارمغان می‌آورد و پاسخگوی توقعات دانش‌آموزان، خانواده‌ها و عموم است.
نتایج پژوهش‌ها به طور كلی نشان می‌دهد كه تكالیف خانه اگر توسط معلم درست تعیین و برنامه‌ریزی شده باشد بسیار سودمند خواهد بود و تاثیر مستقیم بر دانش‌آموز خواهد داشت.

والدین چگونه كمك كنند؟

هرگونه نظری درباره حجم یا نوع تكلیف دارید با معلم یا مدیر مدرسه فرزندتان در میان بگذارید. فرزندتان را تشویق كنید تا درباره تكالیف خانه‌اش یادداشت بردارد تا در صورت برخورد به سؤال در خانه بتواند كارش را درست انجام دهد. برای فرزندتان محیط مناسب مطالعه ادامه و ابزار مورد نیاز را تهیه كنید(مثلا، كاغذ و كتاب) تا تكالیف خانه‌اش را انجام دهد.

فعالیت‌های بعد از مدرسه‌اش را محدود كنید تا زمان مورد نیاز برای انجام تكالیف خانه و فعالیت‌های خانوادگی را داشته باشد، زمان تماشای تلویزیون او را كنترل كنید و زمان مشخصی را برای انجام تكلیف خانه تعیین كنید. با فرزندان برای انجام تكالیف،  زمان تعیین كنید وقتی تكالیف  تمام می‌شود وقت آزاد و استراحت در اختیارش قرار دهید و از تلاش‌های فرزندتان تقدیر كنید. اگر در حین انجام تكالیف، فرزندتان از شما درخواست كمك كرد با پرسش كردن یا ارائه مثال به او كمك كنید یا اینكه جواب را به راحتی در اختیارش بگذارید. بچه‌های كوچك‌تر در مقایسه با بچه‌های بزرگتر به كمك بیشتری نیاز دارند، ‌همراه با فرزندتان تكالیفش را چك كنید با هم سؤال‌ها و تمرین‌های مختلفی را حل كنید و به عملكرد فرزندتان در انجام سؤال دوم یا بعدی دقت كنید.

اگر فرزندتان در دبستان درس می‌خواند تكالیف انجام شده‌اش را چك كنید فرزندتان در هر كلاس و مقطعی كه درس می‌خواند تكلیفش را بعد از كنترل توسط معلم و نمره گرفتن چك كنید. از معلم فرزندتان درباره خط مشی، روش و تكالیف مورد نظرش سؤال كنید.

چقدر باید بنویسیم؟

طبق نظر بعضی از پژوهشگران، دو راه برای افزایش فرصت‌های یادگیری دانش‌آموزان وجود دارد. یكی اینكه میزان زمان یادگیری دانش‌آموزان را افزایش دهید، دیگر اینكه حجم مطالبی كه باید بیاموزند بالا ببرید. تكلیف‌خانه ممكن است هر دوی اینها را تامین كند. اصلاحات آموزشی تمایل به افزایش تكالیف خانه را در پی داشته است و نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد كه دانش‌آموزان در مقایسه با یك دهه پیش به نحو قابل توجهی تكالیف بیشتری انجام می‌دهند.

 موارد زیردر خصوص میزان وحجم تكلیف خانه توصیه می‌شود:
از مهد كودك تا كلاس سوم، كمتر از 20دقیقه در روز.
از كلاس چهارم تا اول راهنمایی 20 تا40 دقیقه در روز .
از كلاس اول راهنمایی تا 12 بسته به نوع و تعداد موضوع‌ها و در‌س‌هایی كه دانش‌آموز دارد زمان‌های مختلفی توصیه می‌شود. در كل به دانش‌آموزان مایل به ادامه تحصیل در مقایسه با دانش‌آموزانی كه می‌خواهند وارد محیط كار شوند تكالیف بیشتری داده می‌شود.

چرا‌ حساس باشیم؟

نبود خط مشی صحیح در تعیین و ارائه تكلیف شب ممكن است تقاضاهای غیرواقعی یا نامناسبی از فرزندتان را درپی داشته باشد. ممكن است به دانش‌آموزان براساس ظرفیت‌‌شان تكلیف داده نشود و در عوض آنها از معلم‌های مختلفی تكلیف‌های زیادی برای یك شب بگیرند. مدرسه‌هایی كه خط مشی مشخصی در ارائه تكلیف‌خانه دارند، تعریف‌ها و خطوط مشخصی را در این زمینه برای معلم‌ها ارائه می‌كنند تا تكالیف را تصحیح كنند و نمره بدهند و به طور سیستماتیك به دانش‌آموزان برگردانند تا در نتیجه، آموزش در آنها نهادینه شود. این مدارس به طور كلی تعریف و توصیف‌های مشخصی برای توقعات از والدین به معلم ارائه می‌كنند و این تكالیف را با توجه به سطح دانش‌آموزان و هر كلاس با دقت تعیین و برنامه‌ریزی می‌كنند.

دانش‌آموزان نباید انتظار داشته باشند تكلیف شب همیشه لذت‌بخش باشد اما اگر تكلیف براساس هدف مناسبی ارائه شده باشد و والدین پیگیر انجام آن توسط فرزندشان شوند دانش‌آموز با گرفتن نمره بالاتر كسب عادت‌های بهتر مطالعه و نظر مثبت‌تر نسبت به مدرسه و آموزش از آن بهره می‌برد. تكلیف شب به والدین درباره مواد آموزشی مدرسه و عملكردش دید مناسبی می‌‌دهد و فرصت بیشتری برای آموختن به دانش‌آموز ارائه می‌كند.

:: حقوق تمامی مطالب این سایت محفوظ است

طراح: سایت ستاپ
Related Posts
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic