ارسطو ARISTOTLE  

ارسطو ،384 سال قبل از میلاد در شهر استاگیرا در شمال دریای اژه به دنیا آمد .پدرش از پزشکان مخصوص دربار پدر بزرگ اسکندر بود .

اسکندر در چهارده سالگی زیر نظر ارسطو به تعلیم مشغول شد .او که بعدها به اسکندر کبیر معروف شد ،در زمان داریوش سوم پادشاه هخامنشی به ایران حمله کرد و تخت جمشید و کتابخانه آنرا به آتش کشید .

ارسطو تحقیقات ابتدایی را نزد پدر دانشمندش فرا گرفت .پدر ارسطو که به استعداد فرزند پی برده بود ،علاقه داشت که او در رشته علوم طبیعی تحصیل کند .ارسطو در هفده سالگی به آتن سفر کرد .آن زمان آتن مرکز آموزش علوم بود .ارسطو در آتن زیر نظر افلاطون به کسب دانش پرداخت و در این زمان بود که نبوغ او ظاهر شد .تیزهوشی ارسطو او را پیش افلاطون عزیز کرده بود ،ولی دیری نگذشت که رابطه گرم آنها به سردی گرایید ،زیرا ارسطو بیشتر علاقه مند به آموختن موضوعهای تازه بود و دیگر سخنان افلاطون برایش کهنه شده بودند .او به زودی به آنچه که در انتظارش بود رسید ومشهور شد .

 ارسطو حدود چهار صد تا هزار جلد کتاب نوشته است و این حجم کتاب در زمانی که ماشین چاپ وجود نداشته ،رقم قابل ملاحظه ای است .محتوای این کتابها به قدری زیاد است که بعید به نظر می رسد او به تنهایی این کار را کرده باشد مگر اینکه از صبح تا شب مشغول نوشتن بوده باشد که این نیز بعید به نظر می رسد ،پس نتیجه میگیریم که در نوشتن این کتب آسمانی به ارسطو کمک می کرده اند .

ارسطو علاوه بر تالیف ، کارهای بسیار دیگری انجام داد ، از جمله حدود هزار نفر را برگزیده و به آنها ماموریت داده بود تا روانه آسیا و یونان شوند و گزارش مفصلی از زندگی انواع جانوران (خشکی و دریا ) تهیه کنند .

ارسطو در زمینه های زیست شناسی و جانور شناسی کشف های زیادی کرده است که همه آنها از نظر علمی ارزش فراوانی دارند . او بیشتر اوقات به مطالعه زندگی جانوران می پرداخت ، نتایج مطالعات او بسیار سودمند بودند . او حتی گاهی به کنار دریا می رفت و مشغول جمع آوری موجودات زنده می شد . او معتقد بود که هیچ چیز نمی تواند به خودی خود به وجود آید .

ارسطو اولین کسی است که به کالبد شکافی جانوران پرداخت و تفاوتهای موجود در ساختمان درونی آنها را پیدا کرد و به این ترتیب ثابت کرد که زیست شناسی ، تنها مطالعه درباره ساختمان خارجی جانوران نیست .

اما او همانقدر که در علم زیست شناسی تبحر داشت و در فلسفه استاد بود از علم فیزیک اطلاعات کمی داشت . او اعتقاد داشت که جهان از چهار عنصر آب ، باد ، خاک و آتش تشکیل شده است . همچنین معتقد بود این زمین است که مرکز جهان است و خورشید و سیارات دیگر به دور آن می چرخند .

ارسطو دانشمند بزرگی بود و شهرتش باعث می شد که نظریه هایش حتی اگر نادرست هم بودند ، پذیرفته شوند . او اعتقاد داشت هرچه خود می گوید درست است و دیگران اشتباه فکر می کنند . به همین دلیل وقتی کپلر ، اختر شناس آلمانی در سال 1609 به این نتیجه رسید که سیاره ها روی مسیر بیضی شکلی در حرکتند ، می ترسید که فرضیه اش تحت تاثیر نظریه های ارسطو نابود شوند . حتی گالیله با این که اعتقاد داشت زمین دور خورشید می چرخد ، در برابر دادگاه تفتیش عقاید خلاف آن را گفت تا از سوختن نجات پیدا کند .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic