ابو علی سینا

ابو علی سینا یکی از معروف ترین دانشمندان ایرانی است که سالها قبل کتابهایش در دانشگاه های اروپایی تدریس می شدند .او فیلسوف ،پزشک ،ریاضیدان ومنجم بود .

ابو علی سینا در سال 370 ه . ق در یکی از توابع بخارا به دنیا آمد .مادرش نام او را حسین گذاشت .ابوعلی سینا یا ابن سینا ،ملقب به شرف الملک وشیخ الرئیس ،از پنج سالگی شروع به درس خواندن کرد .او در بخارا نزد ابوعبدالله ناتلی منطق و پزشکی و ریاضی را فرا گرفت .هفده ساله بود که نوح بن منصور سامانی را درمان کرد وبا این عمل موجب شد که کتابخانه سلطنتی در اختیارش قرار گیرد .در بیست ودو  سالگی پدرش را از دست داد .درهمین ایام دولت سامانی رو به انقراض بود و غزنویان بر بخارا دست یافتند .در آن زمان سلطان محمود دانشمندان را به دربار خود فرا می خواند .ابو علی سینا از این امر سر باز زد و به گرگانج رفت وبه خدمت خوارزم شاه علی بن مأمون وسپس به خدمت جانشین او مأمون بن محمد پیوست و نزد آنان تقرب یافت .

پس از آنکه محمود غزنوی بر خوارزم تسلط یافت ،او پنهانی خوارزم را ترک گفت و سپس به فسا و ابیورد وطوس و گرگان رفت .در بازگشت از گرگان ،ابو عبید جرجانی به خدمت او پیوست .ابو علی سینا سفرهای بسیاری کرد تا اینکه در سال 404 ه. ق به ری رفت .بعد از 405 ه.ق به قزوین وسپس به همدان نزد شمس الدوله دیلمی رفت و وزیر شمس الدوله دیلمی شد .پس از مرگ شمس الدوله ،جانشین او سما الدوله ،ابن سینا را زندانی کرد .اندکی بعد، پس از آنکه غرامتی را که سما الدوله مقرر کرده بود پرداختند ،از زندان آزاد شد و به اصفهان نزد علا الدوله رفت و در آنجا مورد احترام قرار گرفت و به تدریس وتألیف پرداخت .سرانجام در سفری که با علا الدوله به همدان رفت، بر اثر بیماری قولنج در گذشت .

ابو علی سینا با دانشمندان بزر گ دیگری نیز در ارتباط بود .او در خوارزم با ابوریحان بیرونی ،ابوسهل مسیحی و ابونصر عراقی ارتباط داشت .از شاگردان ابو علی سینا می توان به ابوالحسن بهمنیار،ابن مرزبان ،ابن زیله ،ابو عبید ومعصومی اشاره کرد .

از تیز هوشی ابو علی سینا حکایتها نقل کرده اند ،اما او از بیان گفتار زشت وسخنان تند نسبت به فضلای معاصر خود و گاهی قدما ترس و واهمه نداشت .تا جایی که در سئوال و جوابهای علمی با ابوریحان سخنان درشتی بر زبان راند .

در شرق ،ابو علی سینا به عنوان فیلسوفی بزرگ و در غرب به عنوان پزشک شهرت دارد .در زمان حیات ،بوعلی را کافر می خواندند ،در حالی که وی اولین کسی است که در اسلام کتب جامع و منظم فلسفه نگاشته است .او اولین دانشمندی است که در ایران بعد از اسلام درباره تعلیم وتربیت آثاری نوشته است .از آثار فلسفی ابو علی سینا می توان به دانشنامه علائی و مبدا ومعاد اشاره کرد و نظریات تربیتی او در سه کتاب و به زبان عربی و به نام رساله تدابیر المنازل ،فن سوم از کتاب اول قانون و کتاب شفا آمده اند .کتاب قانون او در طب است .

آرامگاه ابو علی سینا در شهر همدان است .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات