فیثاغورث PYTHEGORAS

فیثاغورث در 582 سال قبل از میلاد در شهر ساموس یونان به دنیا آمد .

هیچ دانش آموزی وجود ندارد که قضیه معروف او را نداند و در حل بعضی از مسائل هندسی از آن استفاده نکرده باشد .از قضیه فیثاغورث در اکثر رشته های علمی استفاده می شود .این قضیه ثابت می کند که در هر مثلث قائم الزاویه مجموع مربع های دو ضلع مجاور به زاویه قائمه مساوی با مربع وتر است .

مصری ها بدون آنکه قضیه فیثاغورث را بدانند از آن استفاده می کردند ،اما فیثاغورث اولین کسی بود که به برهان اساسی این قضیه پی برد .

فیثاغورث چندین بار به مصر سفر و از مراکز آموزشی آنجا دیدن کرد ،ولی سفرهای او به مذاق خیلیها جور نبود ،چون در سال 529 قبل از میلاد به دستور پلی کراتساس یونان به ایتالیا تبعید شد .او و پیروانش مکتبی را پایه ریزی کردند که از تساوی مذهبی در آن صحبت می شد .این گروه از طبقه اشراف ومشهور به فیثاغورثیان  بودند .آنها در خفا سوگند یاد کرده بودند ،به پیمانی که بسته اند وفادار بمانند .

فیثاغورثیان اعتقاد داشتند روح آدمی فنا ناپذیر است ،یعنی در طی سالیان بارها وبارها به زمین بر می گردد و در وجود آدمیان دیگری تجلی می کند آنها حتی معتقد به این اصل بودند که بین انسان و حیوان رابطه خاصی وجود دارد و گاهی روح انسان در جسم یک حیوان تجلی می کند .

فیثاغورث نیز مانند گالیله و کوپر نیک باور داشت که تمام سیارات به دور خورشید می چرخند و خورشید مرکز عالم است . او حتی به این نکته نیز عقیده داشت که تمام ستارگان و سیارات و اقمار به شکل کره هستند ، چرا ؟ جواب آن روشن است ، چون اعتقاد داشتند که کره کاملترین شکل هندسی است در میان فیثاغورثیان گروهی ریاضیدان ، ستاره شناس و زیست شناس وجود داشتند آنها کشفیات بزرگی انجام دادند ، مثلاً می توان به کشفیات اعصاب بینایی و شیپور استاش دستگاه شنوایی اشاره کرد . از جمله کارهای ارزنده ای که این گروه انجام دادند ، استفاده از علم ریاضیات در موسیقی است . آنها با استفاده ار نت آهنگی را می نواختند که شنیدن آن خالی از لطف نبود .

ارسطو ، حدود دو قرن بعد درباره فیثاغورثیان گفت :

((آنان تنها گروهی بودند که در خواندن و مطالعه و تکمیل ریاضیات کوشیدند و این علم را پایه ریزی کردند . آنها به این نکته معتقد بودند که قوانین حیات هر موجود زنده ای از اصول ریاضی پیروی می کند .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات