محمود حسابی 

دکتر محمود حسابی ، دانشمند شهیر معاصر در سال 1281 ه.ش در تهران به دنیا آمد . خانواده وی اهل تفرش و سالها پیش به تهران مهاجرت کرده بودند . پدر بزرگ محمود سفیر ایران در عراق بود ، به همین دلیل او در چهار سالگی همراه با خانواده خود به بغداد و از آنجا به بیروت رفت و در آنجا تحصیلات دبستانی و دبیرستانی خود را به پایان رساند .

دکتر حسابی نوزده ساله بود که با کمک و فداکاری مادرش وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی راه و ساختمان فارغ التحصیل شد . او در بیروت تحصیلاتش را در رشته زیست شناسی و ستاره شناسی ادامه داد ، سپس از لبنان به فرانسه رفت و در فرانسه ابتدا در رشته مهندسی برق و سپس در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و سرانجام دوره دکترای فیزیک را در دانشگاه سور بن فرانسه به پایان رساند . بعد ها دارالمعلمین به دانشسرای عالی و چندی بعد به دانشگاه تربیت معلم تغییر نام یافت . تا آن زمان در ایران رشته فیزیک در سطح دانشگاهی وجود نداشت . دکتر حسابی برای نخستین بار به تدریس آن پرداخت و در سال 1312 دکتر در تاسیس دانشگاه تهران شرکت کرد و ریاست دانشکده فنی را بر عهده گرفت . دانشکده فنی برای تربیت مهندسان ایرانی در نظر گرفته شده بود . استاد همچنین در دانشگاه تهران ، دانشکده علوم را تاسیس کرد و تقریبا دوازده سال رئیس آن دانشکده بود . وی همچنین چندین موسسه تحقیقاتی تاسیس کرد که از میان آنها می توان از مرکز اتمی دانشگاه تهران ، رصد خانه دانشگاه تهران ، موسسه ژئو فیزیک و ... نام برد .

دکتر حسابی را پدر آموزش فیزیک نوین ایران لقب داده اند . وی به زبانهای آلمانی ، عربی ، فرانسه و انگلیسی تسلط کامل داشت . دکتر حسابی همچنین شاگرد آلبرت اینشتین ، دانشمند بزرگ بود .

دکتر حسابی در سال 1371 چشم از جهان فرو بست . پیکرش را بنا بر وصیت خود او در تفرش به خاک سپردند .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات