رنگین کمان چیست و چگونه به وجود می اید؟

در سراسر تاریخ بشر همیشه شیفته ی رنگین کمان بوده است.

رنگین کمان قوسی شکل ، با رنگ های مختلف همیشه موضوع داستان ها ، شعر ها و آواز ها بوده است. 

برای کشف راز رنگین کمان اول باید کشف کنیم که آب و نور چگونه با هم کار می کنند تا یک کار هنری به نام رنگین کمان به وجود آورند. رنگین کمان ها نور هستند , شما نمی توانید آن ها را لمس کنید و نمی توانید به پشت آنها برسید ، آن ها در چشم های ما به وجود می آیند و گاهی هم در عکس هایی که آدم ها از آن ها می گیرند وجود دارند.

 نور یا به ویژه نور قابل مشاهده همه ی رنگ هایی که ما می توانیم ببینیم را دارد . رنگ های بنفش و آبی یک طرف و رنگ های نارنجی و قرمز در طرف دیگر هستند.

 یک رنگین کمان نور قابل مشاهده ای است که به هفت رنگی که ما می توانیم ببینیم شکسته شده ، این هفت رنگ عبارتند از : قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، آبی نیلی ، بنفش .

باید سه چیز اتفاق بیفتد تا ما رنگ های یک رنگین کمان را ببینیم . اول این که خورشید باید بدرخشد ، دوم  خورشید پشت سر ما باشد و سوم این که باید قطرات آب در هوا در جلو ما باشد ، به این ترتیب نور خورشید به قطرات آب می تابد ، قطرات آب که مثل منشور ریزی عمل می کنند نور را خم می کنند یا می شکنند و به رنگ هایش تجزیه می کنند .
در واقع شعاع های نور دوبار خم می شوند یک بار هنگامی که شعاع های نور وارد قطرات آب می شوند خم می شوند ، سپس در پشت قطرات منعکس می شوند و دوباره خم می شوند . این در شرایطی است که قطرات آب وجود دارند .

 هر قطره تنها یک رنگ نور را منعکس می کند ، بنا بر این باید قطرات آب خیلی زیادی وجود داشته باشد تا یک رنگین کمان  کامل تشکیل شود ،شما واضح ترین رنگین کمان ها را موقعی می بینید که قطرات آب خیلی بزرگ هستند که معمولا بعد از یک رگبار باران است.

 

 چرا رنگین کمان ها گرد هستند؟

rangin kaman.gifرنگین کمان ها  گرد هستند چون موقعی که یک قطره باران نور را خم می کند نور از قطره ی باران در زاویه ی 40  تا 42 درجه نسبت به زاویه ای که وارد قطره باران شده خارج می شود.


بنفش ها و آبی ها در زاویه ی 40 درجه خم می شوند و نارنجی ها و قرمز ها در زاویه ی 42 درجه خم می شوند . در نتیجه تنها ستون های نوری که شما می بینید از قطرات بارانی هستند که 40 تا 42 درجه از سایه ی سر شما دور هستند . این به رنگین کمان ظاهر قوسی شکل می دهد .

رنگین کمان ها پایانی ندارند .معمولا دایره ی کامل ان ها را نمی بینیم ، چون که خط افق زمین در مسیر قرار می گیرد اما اگر خورشید در زمین خیلی پایین باشد ، یا درست قبل از غروب خورشید یا درست بعد از طلوع خورشید ، ما می توانیم نیمی از یک دایره را ببینیم ، هر چه خورشید در آسمان بالاتر باشد ما میزان کمتری از رنگین کمان را می بینیم

تنها راه برای این که یک دایره کامل رنگین کمان را در اسمان ببینیم این است که بالای قطرات باران باشیم و خورشید در پشت ما باشد ، به این ترتیب به عنوان مثال باید از یک هواپیما به قطرات نگاه کنیم

 

رنگین کمان ها :

یک رنگین کمان نور قابل مشاهده ای است که به هفت رنگ شکسته شده که عبارتند از: قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ،   آبی نیلی و بنفش ، رنگین کمان ها همیشه یک شکل دارند یعنی همیشه قرمز در سر و بنفش در کف رنگین کمان است .

برای دیدن دایره ی کامل رنگین کمان شما می توانید  از یک شیلنگ آب استفاده کنید ، در حالی که خورشید در پشت سر شما می تابد ، آب را در زاویه ی پایین چشم هایتان در حالی که در سایه ی شما پنهان شده به شکل اسپری بپاشید.

 


 

سیدمحمدمهدی صالح  - کلاس دوم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic