5 دبستانی

وبلاگی برای تمام کودکان

.

صفحات جانبی

تبلیغات

تعلیم وتربیت اجتماعی وسیاسی

نویسنده : معلم
تاریخ : سه شنبه 8 مرداد 1398 09:18 ق.ظ

د ر میان ساحت‌های شش گانه تربیتی ( ساحت اجتماعی، سیاسی ) ناظر برآماده سازی فردی و جمعی متربیان در مسیر تحقق شأن « زیست جمعی » است و فرصتی است که به کسب شایستگی‌ها در متربیان می‌انجامد تا شهروندانی فعال و آگاه تربیت شوند، در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی مشارکت کنند ودر تعامل شایسته با نهاد دولت و سایر نهادهای مدنی و سیاسی به شکلی صحیح و فضیلت‌ مدارانه عمل کنند.همچنین در این رویکرد انتظار می‌رود متربیان بتوانند در یک فرآیند روشن و تمرین شده نقش خود را در نظام سیاسی تعریف و جانمایی کنند و از تکالیف و نقش اجتماعی خود و دیگران و حاکمیت، تصویر روشنی داشته باشند. به عبارتی ضمن فهم روابط قدرت و پیچیدگی نظام سیاسی در درون شبکه قدرت ملی آگاهانه و قانونمند مهارتی کسب کنند و نقشی آگاهانه و فعال در جامعه ایفا کنند.
برقراری ارتباط دوسویه بین « نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی » و « نظام سیاسی » از مقوله‌های ارزشمند، حساس و قابل تامل در نظام اجتماعی است. نظام آموزشی ابزار رشدآگاهی، سواد، دانش و مهارت از سویی و تعلیم‌ دهنده مشارکت اجتماعی از سوی دیگر است و نظام سیاسی نیز توقع دارد نظام آموزشی ارزش‌ها، آرمان‌ها و اعتبار و مشروعیت حاکمیت را در شهروندان نهادینه ساخته و مشارکت و پیوستگی اجتماعی را تضمین کند.

با در نظر گرفتن مقدمات فوق به اجمال به بیان رویکردها و بایسته‌ها و برنامه های آموزشی، در جهت تحقق اهداف «ساحت تربیت سیاسی و اجتماعی» دانش‌آموزان، در مدل مدرسه در مسجد شهید حججی می‌پردازیم.

الف) نظری

درتاریخ مباحث  به صورت عبرت های تاریخیبیان میشود ومتناسب با تاریخ آن ایام به دانش آموزان مطالبی عنوان می گردد با عنوان اجتماعی و تاریخ تحلیلی   

با توجه به ایام الله های سیاسی اجتماعی جامعه مباحث همان ایام الله برای دانش آموزان مطرح میشود.

نقد و بررسی مسایل اجتماعی روز  نقد و بررسی دولت و مجلس وموضع گیری نسبت به عملکردهای ایشان نیز ازجمله برنامه های نظری این مدل درنظر گرفته شده است.

ب) عملی:

می توان گفت از جمله مهمترین برنامه های عملی در این ساحت حضور در راهپیمایی های مناسبتی مانند ایام الله ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن و همچنین شرکت در نماز جمعه می باشد.

نمایش فیلم و تئاتر درباره مسایل اجتماعی وسیاسی روز      

  مشارکت فعال با نهادهای محلی و موسساتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)، هلال احمر، بسیج، جبهه انقلاب فرهنگی و …   

  اردوهای جهادی در جهت محرومیت زدایی فرهنگی و مالی بصورت ماهانه نیز از برنامه های این مدل محسوب می شود.

:: حقوق تمامی مطالب این سایت محفوظ است

طراح: سایت ستاپ
Related Posts
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات