5 دبستانی

وبلاگی برای تمام کودکان

.

صفحات جانبی

تبلیغات

تعلیم وتربیت اعتقادی، عبادی، اخلاقی

نویسنده : معلم
تاریخ : سه شنبه 8 مرداد 1398 09:18 ق.ظ

در بین ساحت های تعلیم و تربیت ساحت تربیتی «اعتقادی، عبادی و اخلاقی» دارای نقشی محوری است و بر سایر ساحت‌ها اولویت دارد.

این ساحت، بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی کشور بوده، و ناظر به رشد و تقویت مرتبه قابل قبولی از جنبه دینی و اخلاقی در وجود دانش‌آموزان است، لذا دامنه ساحت تربیت «اعتقادی، عبادی واخلاقی»،

خلقت‌شناسی، خلق‌شناسی، خودشناسی و خداشناسی و همچنین معرفت نسبت به معاد، نبوت و پذیرش ولایت رهبران دینی (پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع)) و پیروی از ایشان را در بر می‌گیرد.
چنین تربیتی که چهارچوب بنیادی و اصول آن بر اساس دین و آموزه‌های دینی است، بر همه ابعاد وجود انسانی بر اساس مبانی دینی تأثیر می‌گذارد.

در نگاه دینی، جهان غایت‌مند آفریده شده، و همه چیز و همه کس باید به سوی کمال غایی خویش در حرکت باشد. کمالِ آدمی معرفت به حقیقت خویش و سایر امور است که همه جلوه‌هایی از حق تعالی هستند. از این رو، این تربیت میزانی برای تمیز واقعیت از حقیقت، و ابزاری برای تلاش جهت انطباق این دو بر هم (العدل وضع کل شیء موضعه) در اختیار فرد قرار می‌دهد.

دین‌داری و دین‌ورزی نیز در همین راستا، تعریف می‌شوند: راهی برای تسهیل مسیر!

با چنین تربیتی، دانش‌آموز هر پدیدۀ مادی را بازشناسی و غایت وجودی آن را بازتعریف می‌کند، مسائل احتمالی موجود در مسیر به کمال رسیدن این پدیده را کشف کرده و با تلاش برای حل آن، در جهت به کمال رساندن آن گام بر می‌دارد.

مدل مدرسه در مسجد جهت اجرای ساحت تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی، اخلاقی برنامه های خود را دو دسته نظری و عملی برنامه ریزی کرده است که در ذیل به تشریح آن می پردازیم.

الف) نظری:

این مدل درزمینه قرآن، از ابتدا متناسب با سن دانش آموزان از آیات الاطفال بصورت قرائت، ترجمه کاربردی  و داستان استفاده می نماید

در زمینه روایات نیز، منتخبی از روایات مفاتیح الحیاه، منتهی الامال و سبک زندگی و سیره اهل بیت علیهم السلام را متناسب با استعداد وعلایق مخاطبین خود به کار میگیرد.

کلاس آموزش معارف نماز ( آداب و اسرار و احکام ) طبق تاکیدات مقام معظم رهبری ( استفاده از کلاس های تربیت مربی اقامه نماز برای متربیان) و حضور در ۲ نوبت نماز جماعت در مسجد اجرا می شود.

کلاس احکام با استفاده از کتاب آموزش فقه استاد فلاح زاده واحکام عملی بصورت نمایشی اجرا می شود.

کلاس های عمومی معارف شامل : نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان، سیره شهدا  و سیره علما میباشد.

خودشناسی، خداشناسی، خلیفه الله شناسی، معاد شناسی ( برای علاقه مندان بصورت عمیق و تخصصی برگزار میشود)

ب) عملی:

زیارت امام رضا و سایر ائمه علیهم السلام، پیاده روی اربعین حسینی و همچنین زیارت امامزاده ها و مزار شهدا شاخص ترینبرنامه های این مدل از نظر عملی میباشد. 

همچنین برگزاری هیات هفتگی، روضه و عشق و محبت به اهل بیت (ع)، خدمت به زوار امام رضا ( علیه السلام )، راهیان نور، دیدار با خانواده معزز شهدا، اعتکاف، روزه های مستحبی  و… سایر برنامه های این مدل محسوب می شود

:: حقوق تمامی مطالب این سایت محفوظ است

طراح: سایت ستاپ
Related Posts
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic